Kunstnere
 
Holzer, Adi
Aarsland, Anne
Agger, Poul
Asamota, Sunny
Baagø, Per
Bendix, Camilla
Birck, Aage
Birck, Heidi Guthmann
Blaabjerg, Lise
Bloom, Doris
Carlsen, Peter
Christoffersen, Uffe
Dam, Kristina
Eriksen, Gorm
Evaristti, Marco
Hagens, Erik
Halskov, Ole
Hansen, Jørgen Teik
Hedegaard, Susan Lüth
Henckel, Peter Holst
Holbak, Niels
Hørup, Inge
Ibsen, Poul Janus
Jakupsson, Bardur
Jensen, Finn Hjortskov
Jensen, Jørgen Harboe
Johansen, Jens Haugen
Lindeneg, Thor
Mogensen, Jes
Mortensen, Helle Willisie
Nash, Jørgen
Neale, Paul
News of the day
Olsen, Hans Pauli
Patursson, Tróndur
Ravn, Lars
Reumert, Niels
Riisgaard, Erling
Rose, Vivian
Rylander, Hans Christian
Steffensen, Hans Voigt
Svendsen, Bjarke Regn
Sørensen, Arne Haugen
Sørensen, Bent Medvind
Theilgaard, Helga C.
Thorsen, Jens Jørgen
Trier, Troels
Tyrrestrup, Hans
Zwick, Lis
Christensen, Berit
Duncan, Nini
Færgemann, Louise B
  
Hans Christian Rylander
Født 1939 København
Uddannelse
Det Kongelige Danske Kunstakademi 1965-69
Udvalgte Separatudstillinger
Trefoldigheden, København 1965 [s.m. Gunnar Thuelsen]
Kunstforeningen, København 1971 [s.m. Erik Heide og John Olsen]
Galleri Birkdam, København 1974 [s.m. Anders Kirkegaard], 1977
Galleri Torso, Odense 1977 [s.m. Svend Wiig Hansen]
Det Danske Hus, Paris m.fl. 1981-82
Salon de Mai, Paris 1982-83
Biennale Venezia 1984 [s.m. Anders Kirkegaard]
Galleri Soer, Sorø 1985
Galleri Profilen, Århus 1987
Kulturhuset, Helsinge 1992
Galleri Trap, København 1992, 1995 [s.m. Jan Leth]
Galleri Nøglebæk, Odense 1993
Galleri Anne Marie, København 1994 [s.m. Jette Vohlert]
Randers Kunstmuseum 1995
Sjælens Spejl, Storstrøms Kunstmuseum & Vejle Kunstmuseum 2004
Udvalgte Gruppeudstillinger
Kunstnernes Efterårsudstilling 1963-64, 1966
Charlottenborg Forårsudstilling 1964-67
Oktoberudstillingen 1964-66
Kunstnernes Påskeudstilling 1965-67
Charlottenborg Efterårsudstilling, 1966
Koloristerne 1968
Dansk Nutidskonst, Ateneum, Helsingfors 1968
Biennale Paris 1969
Decembristerne fra 1969 -
Galleri Birkdam, København 1970-71, 1974-75
Norrøn List, Nordisk Konstförbundet, Reykjavík 1972
Art Danois 1945-73, Grand Palais, Paris 1973
Å-udstillingen 1974, 1981
Midtvejs 1978
Skive Kunstmuseum m.fl. 1978
Sætstykker af en virkelighed, Kastrupgaardsamlingen 1979
Pakhuset, Nykøbing Sj. 1980
Ung Dansk Kunst, Charlottenborg 1980
Danske Grafikere 1980, 1983
Den Blå Citron 1981-84
Midtvejs, Galerie F 15, Moss, Norge 1982
Billedkunst. Hvordan..., Vejle Kunstmuseum m.fl. 1982-83
Grafiktrienalen Malmö Konsthall 1983
Kunstnere for fred, Charlottenborg 1983
Nat af bly og aske, Charlottenborg 1984
Nordenfjords, Hjørring Kunstmuseum 1986
Den Danske Streg, Sao Paulo 1987
Dansk Grafik, Vesttyskland 1987-88
3rd Internationale Biennale, Taipei, Taiwan 1987-88
Salon de Tokyo 1988
Fult a´ Dansk Grafik, Christianssand 1988
I virkeligheden, Nikolaj, København 1989
Jens Nielsen og Olivia Holm Møller Museet 1994
Veksølund 1996-97
Tidevand, Charlottenborg 1997
Repræsenteret
Statens Museum for Kunst
Kobberstiksamlingen
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Randers Kunstmuseum
Vejle Kunstmuseum
Hjørring Kunstmuseum
Sønderjyllands Kunstmuseum
Esbjerg Kunstmuseum
Fyns Kunstmuseum
Kastrupgårdsamlingen
Storstrøms Kunstmuseum
Victoria and Albert Museum, London
Udvalgte udsmykninger
Mur i Brande 1968
Frederikssundsvejens Skole 1975
Gladsaxe Politi- og Retsbygning 1976
Odense Universitet 1984 og 1986
Odense Universitet, Bibliotek 1980
Roskilde Amtsgymnasium 1981
Vejen Handelsgymnasium 1985
Nordisk Ministerråd 1986
Østre Landsret 1987
Domus, Vejle Teater
Helsinge Gymnasium 1988
Vejle Administrationsbygning 1989
Helsinge Kulturhus 1990
Rigshospitalet 1991
Dronninglund Gymnasium 1993
Århus HF-Center, Viby J. 1993
Nykøbing Katedralskole 1998
Helsinge Rådhusplads 1999
Provianthuset, Christiansborg 2004
Priser og Legater
Statens Kunstfond 1966, 73, 75, 79, 81, 83
Statens Kunstfonds 3-årige stipendium 1970
Bielke 1969
Biennale Pris, Paris 1969
Villiam H. Michaelsen 1974
Suhr 1974
van Gogh 1976
Pacht 1983
Rigenstrup 1984
Ole Haslund 1990
Viggo Jarl 1997
Knud Nissen 1999
Ruth og Finn Torjussens Fond 2001
Tildelt
Eckersberg Medaillen 1984
Statens Kunstfonds livsvarige ydelse 1986
Stillinger og hverv
I censurkomiteen for KE 1967-68, 1986-87, 1992-93
Kunstnerisk konsulent for Birkerød Kommune 1978-82
Medlem af KIKU fra 1990, formand i 1992-95
Medlem af Statens Kunstfonds repræsentantskab 1994-95
Medlem af Statens Kunstfonds indkøbs- og legatudvalg 1996-98
Formand for Center for Dansk Billedkunst